Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Oplatí sa s maklérom uzavrieť exkluzívnu zmluvu?


Exkluzivita zaväzuje k zodpovednosti. Častou praktikou klientov je ponúkať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom množstva realitných kancelárií a maklérov, a to za rôznych podmienok. A práve táto skutočnosť vie narobiť rôzne patálie. Kedy? Najmä v prípade, ak nehnuteľnosť ponúkajú aj neseriózne realitné kancelárie. Vzhľadom na rôzne výšky provízie jednotlivých...

Exkluzivita zaväzuje k zodpovednosti. Častou praktikou klientov je ponúkať svoju nehnuteľnosť prostredníctvom množstva realitných kancelárií a maklérov, a to za rôznych podmienok. A práve táto skutočnosť vie narobiť rôzne patálie. Kedy?

Najmä v prípade, ak nehnuteľnosť ponúkajú aj neseriózne realitné kancelárie. Vzhľadom na rôzne výšky provízie jednotlivých kancelárii sa na internete líši cena tej iste ponúkanej nehnuteľnosti, čo vytvára zmätok pre kupujúcich.

Nie je ničím neobvyklým, ak realitná kancelária, ktorej ste dali súhlas k ponúkaniu nehnuteľnosti len v telefonickom rozhovore, pričom ste človeka na druhej strane linky ani len nevideli, ponúka nehnuteľnosť za vami požadovanú cenu a v inzeráte zverejní, že cena je ,,vrátane provízieˮ. Takýto maklér vám potom zavolá, že našiel klienta a bude nútený tlačiť cenu dole.

Prečo si pri predaji nehnuteľnosti zvoliť teda len jedného a kvalitného makléra?

  • Dobrý maklér stanoví reálnu cenu pri predaji. Neverte hneď maklérom, ktorí akceptujú vami požadovanú cenu bez toho, aby ju vedeli potvrdiť cenovou porovnávacou analýzou.
  • Kvalitný maklér má predajný marketingový plán. Neskočte na lep hneď niekomu, kto len skopíruje váš text a fotografie a uverejní inzerát na pár portálov.
  • Práve ten jeden maklér dokonale pozná vašu situáciu ako aj vašu nehnuteľnosť.
  • V jeho záujme je venovať plnú pozornosť vašej nehnuteľnosti a vykonávať všetky aktivity pre podporu predaja.
  • Váš osobný maklér vás zastupuje pri vyjednávaní.
  • Dobrý a overený realitný maklér úzko spolupracuje s konkurenciou, čiže vaša nehnuteľnosť je ponúknutá aj kolegom z brandže, čím sa zväčšuje množstvo potencionálnych kupujúcich.
  • S profesionálnym osobným maklérom máte spoločný cieľ a nestratíte prehľad o tom, kto všetko sa vám ,,motáˮ po vašom dome, byte, či pozemku.
  • Eliminujete riziká spojené s predajom cez viacerých maklérov (napríklad rôzna kúpna cena na internete alebo nevedomosť niektorých maklérov o vašej nehnuteľnosti – ťarchy a podobne). 
  • Vaša nehnuteľnosť bude minimálne nafotená profesionálom, pri väčšej ponúknutej kvalite zo strany makléra pripadá do úvahy vyhotovenie videa a 3D obhliadky.

Naša osobná skúsenosť: Stalo sa mi, že som s mojou klientkou hľadala byt, pričom som oslovila konkurenčnú realitnú kanceláriu, ktorá mala nehnuteľnosť v ponuke. Nehnuteľnosť si zaradila do ponuky po telefonickom oslovení predávajúceho zo súkromnej inzercie bez toho, aby byt obhliadla a preštudovala list vlastníctva. Po prejavení záujmu mojej klientky o daný byt sa prišlo na to, že na byte je exekúcia, o čom maklér prezentujúcu nehnuteľnosť ani len netušil.

Ak nemá realitná kancelária alebo realitný maklér podpísanú exkluzívnu zmluvu s predávajúcim, nemá motiváciu, aby intenzívne pracoval na danom obchodnom prípade, keďže obchod je neistý. Realitný maklér nebude vynakladať náklady na silný marketing a stratégiu, ktoré sú spojené s predajom nehnuteľnosti, pretože je to z jeho pohľadu neefektívne. A neefektívne to nie je ani pre predávajúceho, pretože mať jedného makléra, ktorý zastreší celý obchod je veľkou výhodou v mnohých aspektoch.